Şehirde Bisiklet Kullanmak ve 10 Süper Faydası

0
502
views
Şehirde Bisiklet Kullanmanın Faydaları

Şehirde  Bisiklet Kullanmak

Şehirde bisiklet kullanmak en basit anlatımıyla şehrin keşmekeşliğinden kendini kurtarmak anlamına geliyor. Kalabalık şehirlerde yaşayanlar ne demek istediğimi çok iyi anlayacaklardır. Trafik çilesi, kalabalıkların arasında kaybolmak, insan selinden dolayı gideceğin yere zamanında gidememek vesaire şehrin insana yaşattığı ızdırabın başlıcaları.

Bisiklet Özgürlüktür

Bisiklet şehrin içindeyken şehirden biri değilmişçesine özgürleştirir insanı. Kalabalığın içinde dikkat çekmektir şehirde bisiklet kullanmak. Trafiğe takılmadan özgürce istediğin yere gidebilmektir şehirde bisiklet kullanmak. Bisiklet en ucuz mutluluk kaynağıdır. Sadece bunlar değil tabi yazımızda şehirde bisiklet kullanmanın faydalarından bahsettik. Bisiklet kullanmak sana da haz veriyorsa hadi sayfayı aşağı kaydır.
1Hayat Uzatmaz ama Kalitesini Arttırır

şehirde bisiklet kullanmak mental olarak rahatlamanızı sağlar

Şehirde bisiklet kullanmak belki ömrünüzü uzatmaz ama sağlık yönünden birçok faydası var. Zihinsel olarak rahatlamak bunların başında geliyor. Bisiklet kullanıcılarına dikkat edin mutlaka yüzlerinde huzur veren bir gülümseme, tebessüm görürsünüz. Bisiklet kullanırken mutlaka rehabilite oluyorsunuz. Bisiklet kullanmanın doğasında bu var.  Yapılan araştırmalarda işe en mutlu giden bireyler bisiklet kullananlar olarak saptanmıştır. En mutsuzları ise araç ile gidenler.

2Bisiklet Sağlıktır.

şehirde bisiklet kullanmak kalp krizi riskini yarı yarıya azaltır.

Bisiklet kullananlar üzerinde yapılan bir diğer araştırmaya göre şehirde bisiklet kullanmak kalp ve damar hastalıklarının, yüksek tansiyonun, görülme riskini en az yarı yarıya düşürüyor. Günde 1 saat bisiklet kullanmak yaklaşık 800-1000 arasında kalori yakmanızı sağlar ve bu da obezite riskini ortadan kaldırır.

3Rahat Uyursunuz.

şehirde bisiklet kullanmak daha rahat bir uyku uyumanızı sağlar

Gün içinde bisiklet kullanıldığında kafanızdaki olumsuz düşünceleri daha rahat atacağınızdan ve fiziksel efor sarf edeceğinizden dolayı uykuya geçme evreniz kısalacaktır. Bu da daha rahat bir uyku ve sabah daha dinç uyanmanızı sağlayacaktır.

4İş Yerinde Daha Verimli Çalışırsınız.

şehirde bisiklet kullanmak daha verimli ve mutlu bir çalışma ortamı yaratır.

Yapılan araştırmalarda şehirde bisiklet kullanan kişilerin iş yerinde daha fazla katılımcı olduğunu ve daha verimli olduğunu söylüyor. Öyle ki araştırma işe bisiklet ile gidip gelenlerle yapılmış ve ankete katılanları %97’si şehirde bisiklet kullanmanın iş hayatına fayda sağladığı konusunda olumlu cevap vermişler.

5Park Yeri Aramazsınız

Şehirde bisiklet kullanırasnız park yeri aramazsınız.

Kalabalık şehirlerde en büyük sorunlardan birisidir park yeri aramak ve bulabilmek. Şehirde bisiklet kullanmak ise bu sorunla uğraşmayı kaldırıp atıyor. Çünkü bisiklet ger yere sığabiliyor. Gereksiz park yeri stresine girmiyor ve acaba aracıma burada birşey olur mu derdiyle uğraşmıyorsunuz. Ayrıca her aracınızı çektiğiniz yerde başınıza dikilen (istanbul için) İspark görevlisi de olmuyor.

6Emisyon Gazı Salmazsınız

Çocuklarımız geleceğimiz. Onların geleceği için dünyamızı temiz ve yaşanabilir tutmalıyız. Şehirde bisiklet kullandığımızda havaya gereksiz emisyon gazı salmayacağımız için gelecek için kaygı duymamıza da gerek kalmayacak.

7Zamandan Tasarruf Sağlarsınız

Şehirde Bisiklet kullanmak zamandan tasarruf ettirir.

Bisiklet kullanmak zamandan tasarruf sağlar. Büyük şehirlerdeki trafik malum. Bisiklet gideceğiniz yere daha çabuk gitmenizi sağlar.

8Bisiklet Kullanmak Bir Tutkudur.

Bisiklete alışkın olanlar bilirler. Bir kere kullanan ve tadını alanlar bu muhteşem araçtan bir daha inmek istemezler.

Bir ekşi sözlük yazarı tutkusunu şöyle belirtiyor. Noktasına virgülüne dokunmadan paylaşıyorum.

”yıllardır bisiklet kullanıyorum. motosikletim de var ama vaktim varsa tercihim her zaman bisiklet olur. bisikletle o yokuşları tırmanırken aldığım hazzı tarif edemem. alnımdan süzülen terin kaşlarımda birikip bir süre sonra damlaması bana tarifi mümkün olmayan bir haz veriyor. kendi gücümün sınırlarını zorluyorum. insanların o yokuşu nasıl çıktın peki diye sorması hoşuma gidiyor. inişler de ayrı bir keyif tabi. saatler suren tırmanışların 10 dakikada iniyorsun. inişler bana hep çıkışların ödülü gibi geliyor.”

9Zayıflatır

Bisiklet zayıflamak isteyen şehir insanına sunulmuş bir nimet gibidir. Düzenli kullanımda hem yağ yakmaya hemde diri bir vücuda sahip olmanızı sağlar. Zayıflama her ne kadar evdeki bisikletler ile yapılabiliyor olsa da biz tavsiye olarak şehirde bisiklet kullanmayı öneriyoruz. Çünkü yazımızda saydığımız faydaları evdeki zayıflama bisikletleri ile yapamazsınız. 🙂

10Bisiklet Bedavadır

bisiklet bedavadır.

Bisiklet hiçbir şeyde olmayan faydaları sağlarken bunlar için sizden neredeyse hiçbirşey istemez. Mesela Araba gibi yakıt istemez, otopark görevlisi gibi park parası istemez, yıllık muayene istemez. Vergisi yoktur.

Bisiklet sizden biri gibidir. Dosttur.

Mutlu günlerde pedallamanız dileğiyle.

 

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here