Aliexpress Kargo Takip Süreçleri | PTT Kargo Takip Süreçleri

Aliexpress Kargo Takip Süreçleri | PTT Kargo Takip Süreçleri yurt dışı alışverişlerinin en çok sorulan kısmı. Yazımızda yurt dışından verdiğiniz siparişleri nasıl takip edersiniz. Kargo sorunları hakkında bilgiler. Kargonuzda sorun çıkarsa nasıl yollar izleyebilirsiniz. Tüm bu soruların cevaplarını derledik. yurt dışından alışveriş yapma konusunda bilginiz yoksa veya aklınıza takılan sorular varsa Aliexpress’ten Nasıl Alışveriş Yapılır | Dev Rehber adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Aliexpress Kargo Takip Süreçleri | PTT Kargo Takip Süreçleri

Aliexpress’ten Nasıl Alışveriş Yapılır | Dev Rehber | Birinci Bölüm yazımızda alışveriş güvenliğinden, ürünlerin kalitesinden, sipariş limitlerinden, gümrük süreçlerinden, siparişin nasıl verilebileceğinden bahsetmiştik.

İkinci bölüm olan olan bu yazımızda Aliexpress Kargo Takip Süreçleri | PTT Kargo Takip Süreçleri’nden bahsediyoruz.

Aliexpress’ten üzerinden siparişinizi verdiniz. Kargo durumunu merak ediyorsunuz. Kargonuzu takip etmekte zorlanıyorsanız Aliexpress Kargo Takip Süreçleri | PTT Kargo Takip Süreçleri yazımız tam bir rehber olarak size yol gösterecektir.

Aliexpress Kargo Takip

İlk bölüm Aliexpress Kargo Takibi. Siparişiniz satıcı tarafından onaylandıktan sonra satıcı tarafından sisteme bir takip kodu girilir.

Bu takip kodunu nereden görüyoruz alttaki ekran fotoğraflarından bakabilirsiniz.

Aliexpress Kargo Takip Süreçleri | PTT Kargo Takip Süreçleri siparişler
Aliexpress Kargo Takip Süreçleri | PTT Kargo Takip Süreçleri siparişler kolaj

İlk olarak sağ üst köşeden siparişlerim kısmına giriş yapıyoruz. Product kısmından order id yazan yerin yanındaki view detail yazan yere tıkladığımızda kargonuzla ilgili bilgilere ulaşıyorsunuz.

Aliexpress Kargo Takip Süreçleri | PTT Kargo Takip Süreçleri sipariş kargo numarası
Aliexpress Kargo Takip Süreçleri | PTT Kargo Takip Süreçleri sipariş kargo numarası

Ekran resminde gördüğünüz RF ile başlayan numara sizin siparişinizin ilgili kargo numarası. Siparişinizin Türkiye’ye ya da hangi ülkeye sipariş verdiyseniz o ülke sınırları içine girene kadar bu ekrandan tüm hareketlerini takip edebilirsiniz. View delivery detail yazan butona tıkladığınızda alttaki gibi bir sayfaya yönleniyorsunuz.

Aliexpress Kargo Takip Süreçleri | PTT Kargo Takip Süreçleriteslimat bilgileri
Aliexpress Kargo Takip Süreçleri | PTT Kargo Takip Süreçleriteslimat bilgileri

Bu sayfada ilgili siparişin daha detaylı bilgileri bulunuyor. 30 haziranda sevk edilen gönderi 12 temmuzda PTT kargo birimine ulaşmış görünüyor. Bir sonraki ulaşım tarihi ise bana ulaştığı tarih. Yani 12 günde Çin’den PTT kargo birimlerine ulaşan sipariş Türkiye sınırlarında bana 1 haftada ulaşmış 🙂

PTT Kargo Takip

Aliexpress Kargo Takip Süreçleri | PTT Kargo Takip Süreçleri yazımızın PTT kargo takip kısmı yine en çok sorulardan. PTT kargo takip siparişimizin Türkiye’ye ulaştıktan sonra faydalanabileceğimiz bir uygulama. Buradan sorgulama ekranına ulaşabilirsiniz. Linke tıkladığınızda bu şekilde bir sayfa açılıyor.

Aliexpress Kargo Takip Süreçleri | PTT Kargo Takip Süreçleri ptt kargo takibi
Aliexpress Kargo Takip Süreçleri | PTT Kargo Takip Süreçleri ptt kargo takibi

Siparişinizin gönderi numarasını barkod numarası yazan kutucuğa güvenlik kodunu da altındaki kutucuğa girdiğinizde siparişinizin ne durumda olduğunu görebilirsiniz.

aAliexpress Kargo Takip Süreçleri | PTT Kargo Takip Süreçleriptt kargo takip ekranı
aliexAliexpress Kargo Takip Süreçleri | PTT Kargo Takip Süreçleriptt kargo takip ekranı

Fotoğrafta kargo sürecinizle ilgili her şey görünüyor. Gümrük vergisi, damga vergisi, gümrüğe sunma ücreti, yurt dışı iade ücreti gibi bilgilerde sayfanın altına eklenmiş durumda.

Aliexpress Kargo Takip Süreçleri | PTT Kargo Takip Süreçleri ptt kargo gönderi hareketleri
Aliexpress Kargo Takip Süreçleri | PTT Kargo Takip Süreçleri ptt kargo gönderi hareketleri

Sayfayı biraz daha alta doğru çektiğinizde gönderinin hareketlerini de görebiliyorsunuz. PTT kargoda işler biraz yavaş yürüse de sonuç olarak sipariş verdiğiniz ürünü size ulaştırıyorlar.

Kargom Gelmezse Ne Olur? Dispute Nedir?

Başarılı sipariş kargoları yüzde olarak çok fazla olsa da bazen kargonuzun size ulaşmadığı durumlar olabiliyor. Bu gibi durumlarda sipariş verenlerin hakları da var. Aliexpress’in dispute diye adlandırdığı bir yöntemle satıcıya ihtar niteliğinde bir şikayet yolluyorsunuz.

Ya da ürün size ulaştı fakat istediğiniz gibi değil. Satın aldığınızdan çok farklı bir ürün çıktı. Bu durumda da dispute açabiliyorsunuz. Dispute sırasında size ne sebeple açtığınız soruluyor. Burada ürünün satın aldığınız ürünle alakasız olduğunu söylediğinizde sizden ürün fotoğraflarını iletmenizi istiyor. Burada siz haklıysanız ürünün kargo bedeli düşülüyor ürün sizde kalıyor ve geriye kalan paranız iade oluyor.

Dispute Nasıl Açılır?

Aliexpress Kargo Takip Süreçleri | PTT Kargo Takip Süreçleri yazımızın son bölümünde dispute nasıl açılır nereden yapılır bilgisini anlatıyoruz.

dispute
aliexpress dispute nasıl açılır

Siparişinizle ilgili sorun yaşamanız durumunda sipariş sayfanızdaki siparişin yan tarafında open dispute yazısını göreceksiniz. Bu linke tıkladığınızda sizi ilgili sayfaya götüren link dispute yani anlaşmazlık kaydı açmanıza yardımcı oluyor.

dispute açılamayan durum
dispute açılamayacak durum örnek

Örnek fotoğrafta önemli bir nokta gözüküyor. Siparişinizi onayladığınız tarihten 15 gün sonraya kadar dispute açabiliyorsunuz. Daha sonrasında açmak isterseniz platform bu şekilde bir uyarı veriyor.

Umarım yazıda işinize yarayan bilgiler bulmuşsunuzdur.

Eksik kalan ya da aklınıza takılan şeyler olursa yorum yapmaktan çekinmeyin. Ben cevap vermekten çekinmeyeceğim 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.