Google Fotoğraflar Uygulaması Nasıl Kullanılır

Hayat Kurtaran Google Fotoğraflar Uygulaması | Google Fotoğraflar Hakkında Dev Rehber 

Biliyorum Google Fotoğraflar uygulaması Nedir? Ne işe Yarar? Nasıl kullanılır? Sınırsız Fotoğraf yedekleme yapar mı? Google Fotoğraflar indirme. Fotoğraflarım güvende mi? Telefon Hafızamı Kullanır mı? Google Drive Hesabına ihtiyacım var mı? Nasıl yedekleme yapılır?  gibi sorular son zamanlarda gündemde olan Google Fotoğraflar uygulaması için aklınıza gelen sorular.

Makalemizde bu ve bunun gibi sorulara yanıt bulmaya çalıştık.

Fotoğraf albümü deyince akla gelen birkaç uygulama var fakat özellik ve fayda açısından içlerinde en işe yararı Google Fotoğraflar olarak duruyor.

Google Fotoğrafların az bilinen özellikleri kullanım şekli ne işe yaradığı konusunda yazdığımız bu dev makale umarım aklınızdaki soruları gidermeye yeter.

Fotoğraflar uygulamasını kullanabilmek için sadece google hesabınız olması yeterli. Eğer hesabınız yoksa Google yeni hesap oluşturma üzerinden yeni bir google hesabı alabilirsiniz. Google Fotoğraflar uygulamasını uygun fiyatlı hangi telefonlarda kullanabileceğinizi merak ediyorsanız 1000 TL Altında Alınabilecek En İyi 10 Akıllı Telefon  yazımıza bakabilirsiniz?

Aklınıza takılan birkaç soruyu altta cevaplamaya çalıştık.

Google Fotoğraflar Nedir?
Bir yedekleme uygulamasıdır.
Uygulama Ücretli mi?
Hayır uygulama tamamen ücretsiz. Hatta reklam bile yok.
Telefon hafızamda binlerce fotoğraf yer kaplamayacak mı?
Hayır. Sadece uygulamanın büyüklüğü kadar yer kaplayacak yani yaklaşık 150 mb kadar çünkü fotoğraflar google tarafından bulutta saklanıyor.
Fotoğraflarım Güvende mi?
İnternette paylaştığınız hiçbir bilgi yüzde yüz güvende sayılmaz fakat google fotoğraflar uygulmasında yedeklediğiniz fotoğraflar Google’a ne kadar güveniyorsanız o kadar güvende diyebiliriz.
Uygulama ile fotoğraf düzenlenebilir mi?
Evet birçok efekt ve Filtre ile fotoğraflarınızı düzenleyebilirsiniz.


Uygulamayı Alttaki Butonlar ile Mobil Telefonunuza İndirebilirsiniz.

google play indirme butonu appstore google fotoğraflar indirme butonu

Google Fotoğraflar Yedekleme ve Senkronizasyon

Google Fotoğraflar Uygulaması
Google Fotoğraflar Uygulaması

Yedekleme menüsünde yedekle ve senkronize et butonunun aktif olması durumunda yedeklemeye başlayan uygulama hangi google hesabıyla giriş yapıldıysa o hesap ile yedeklemeleri yapıyor.

Yükleme boyutunda iki seçenek göze çarpıyor.

Yükleme Boyutu

  • Yüksek kalite (bu sınırsız yedeklemenin olduğu bölüm)
  • Orjinal ( bu bölüm ise fotoğraflarınızda herhangi bir veri kaybı olmadan fakat gmail hesabınızın kotası dahilinde yedekleme yapıyor)

Ne zaman yedekleme yapılsın kısmında ise 2 farklı seçenek var.

  • Fotoğrafları yedeklemek için hücresel veri kullan. Bunu açmanızı tavsiye etmiyoruz çünkü mobil veri ülkemizde çok pahalı ve uygulama her çektiğiniz videoyu ve fotoğrafı yedeklediği için ciddi veri kullanımına sebep olabilir. Dolayısıyla faturalı hat kullanan abonelerin ciddi faturalar ödemesine sebep olabilir.
  • Videoları yedeklemek için hücresel veri kullan. Bu seçeneğinde kapalı olması üstte anlattığımız durumlardan dolayı tercih sebebi olmalıdır.

Cihaz Depolama Alanını Yönetin

depolama alanını yönetin
depolama alanını yönetin

Cihaz depolama alanını yönetin sekmesinde iki seçenek yer alıyor.

  • Yer Aç. Bu seçenek uygulama üzerinden google yedeklemesi yapılmış olan fotoğrafları cihaz hafızanızdan silerek yer açmanızı sağlayan bir seçenek. Buradan sildiğiniz fotoğraflar cihaz belleğinizden silinmiş olsa dahi google yedeklemesinden silinmiyor. İhtiyaç duyduğunuzda Google Fotoğraflar uygulamasına erişebildiğiniz herhangi bir cihaz üzerinden görüntüleyebiliyorsunuz.
  • Önbelleği sınırla kısmında ise uygulama izlediğiniz bir videoyu ön belleğe alıyor ve tekrar izlediğinizde veri kullanımı yapmıyor. Dolayısıyla bu özelliği sınırlandırırsanız veri tekrar alınacağı için veri kullanımı artacaktır.

 

 

Asistan Kartları

 

Google Fotoğraflar asistan sekmesinde albümler oluşturacağınız gibi daha önce ziyaret ettiğiniz yerler, oluşturduğunuz kolajlar, nesneler ve aklınıza gelebilecek birçok şeyin aramasını yapabilirsiniz. Google asistan aradığınız fotoğrafı  yapay zekası sayesinde çok başarılı şekilde buluyor.

albüm oluşturma
albüm oluşturma

 

Asistan sekmesinde dört farklı seçenek bulunuyor.

  • Albüm
  • Film
  • Kolaj
  • Animasyon

 

 

 

film oluştur Asistan kısmında film oluştur sekmesine baktığımızda karşımıza 3 seçenek geliyor.

Fotoğraf ve Video Seçin. Bu seçenekte kendi seçtiğiniz fotoğraf ve videolarla kendi filminizi yapabiliyorsunuz. isterseniz videonun müziklerini kendi müziklerinizden isterseniz uygulamanın tema müzikleri içerisinden seçebiliyorsunuz. Uygulamanın dramatik, elektronik, dingin, tempolu ve neşeli olmak üzere 5 farklı kategorisi var ve her kategori içinde en az 10 farklı seçenek bulunuyor. Ayrıca seçtiğiniz fotoğraf ve videoların gösterim süresini kısaltıp uzatabiliyorsunuz.

Selfie Filmi. Bu seçenekte daha önce çekilen selfie fotoğraflarında uygulama tarafından videolar oluşturuluyor. İsterseniz oluştuktan sonra videonun ayarlarını değiştirebiliyorsunuz.

Gülücüklerle dolu film. Bu seçenekte ise adındanda anlaşılacağı gibi Google Fotoğraflar uygulaması daha önce gülerken çekilmiş fotoğraflardan bir film oluşturuyor. Bu filmde oluştuktan sonra selfie filminde olduğu gibi müdahalelerde bulunabiliyorsunuz.

 

google fotoğraflar animasyon sekmesi

Animasyonlar

Animasyonlar sekmesi başlı başına çok eğlenceli gif’ler ortaya çıkaran bir özellik. Çektiğiniz fotoğraflardan bir sürü orjinal ve güzel gif’ler ortaya çıkarıyor. Çok eğlenceli bir kısım. Bence en çok beğeneceğiniz kısımlardan bir olacak. Peki bu animasyon gif’lere nereden ulaşacağım derseniz. Albümler sekmesi içinde üst tarafta yerler, nesneler, videolar, kolajlar ve animasyonlar seçenekleri var. incelemenizi tavsiye ederim. Uygulama çok eğlenceli animasyonlar yapabiliyor.

Albümler

Albümler sekmesi adından anlaşılacağı gibi google fotoğraflar içinde uygulamanın albümler yarattığı sekmedir. Uygulama kendi içinde fotoğrafları çekildiği yere, içindeki nesnelere, yapılan kolajlara, animasyonlara, filmlere, selfielere, ekran görüntülerine göre albümler haline getirip aranan resimlerin daha kolay bulunmasını sağlıyor. Albümler sekmesi içerisinde isterseniz sizde kolayca albüm oluşturabiliyorsunuz. Uygulamanın albümler sekmesi size gif’ler ve kolajlar oluşturarak sosyal medya paylaşımına da izin veriyor. Örnek resimde dropbox, tarihe göre ve son güncellemeler klasörleri var. Sizinde çektiğiniz fotoğraflardan oluşturulan albümler buna benzer olabilir. Hatta fotoğraflarınızın çeşitliliğine göre Google Fotoğraflar uygulaması çok farklı albümler oluşturabiliyor.

Fotoğraf Düzenleme

Fotoğraf DüzenlemeYazının başında Google Fotoğraflar uygulaması ile fotoğraf düzenleyebileceğinizi belirtmiştik. Uygulama içerisindeki fotoğraflardan düzenleme yapmak istediğiniz fotoğrafın alt kısmında ayar işareti gibi olan kısma tıklayıp istediğiniz   şekilde fotoğrafa görünüm, filtre, efekt verebiliyorsunuz.

Fotoğrafın ışığını ve rengini kişiselleştirebiliyorsunuz. Işık ve Renk bölümleri kendi içlerinde ayar yapabilmenize olanak tanıyor. Birde çarpıcı diye bir özellik görünüyor. Bu özellik ise fotoğrafın bazı bölümlerini ön plana çıkararak adı üstünde çarpıcı hale getiriyor ve fotoğraflarınıza değişik bir hava katıyor.

Fotoğraf düzenleme kısmında rotate yani fotoğrafı döndürme kısmından fotoğrafın boyutunu da ayarlayabiliyorsunuz. Bu bölümde Serbest, Kare, 16:9, 4:3, 3:2 olmak üzere 5 bölüm var. Örnek olarak instagramda paylaşmak istediğiniz bir fotoğraf kare olarak ayarlanabiliyor. Rotate yani döndürme kısmında fotoğrafınıza çeşitli açılarda verebiliyorsunuz. Bu da fotoğrafınızı sıkıcı dik ya da yatay pozisyondan çıkarıyor.

Filtreler kısmında Otomatik, West, Palma, Metro, Eiffel, Blush, Modena, Reel, Vogue, Ollie, Bazaar, Alpaca, Vista adı altında 13 adet filtre bulunuyor.  Bu filtreler ile sosyal medyada paylaşım yapmadan önce fotoğrafınızı isteğinize göre değiştirebiliyorsunuz.

Paylaşılan Albümler

google fotoğraflar paylaşılan albümlerGoogle Fotoğraflar uygulaması fotoğraflarınızı arkadaşlarınızla paylaşma imkanı tanıyor. Paylaşım yapabilmek için paylaşım yapmak istediğiniz arkadaşınızın mail adresini ya da telefon numarasını bilmeniz yeterli. Paylaşmak istediğiniz fotoğraf ya da fotoğrafları seçip birde isteğe göre ileti ekleyip mail/telefon numarasına paylaşım isteğini yollayın ve arkanıza yaslanın gerisini Google hallediyor. 🙂 Üstelik paylaşım yaptığınız arkadaşınızın mail hesabının gmail olmasına gerek yok.

Sonuç

Sonuç olarak bu kadar çok özelliği içinde barındıran bir uygulamanın her ne kadar güvenliği tartışılır olsa bile kullanılması birçok faydayı yanında getiriyor gibi görünüyor. Benimde ilk çıktığı zamandan beri kullandığım Google Fotoğraflar uygulaması cihaz hafızamda muazzam derecede rahatlık sağlıyor. Cihaz değiştirdiğimde fotoğraflarımın yedeğini nasıl alacağım derdini de ortadan kaldırmış oluyor. Telefonum yanımada olmasa bile bir başka internete erişebilen cihaz aracılığı ile fotoğraflarıma erişebiliyorum.

Tavsiye niteliğinde kaleme aldığım makaleyi beğendiyseniz ya da eksik gördüğünüz yanları varsa, aklınıza takılan sorular olduysa yorum yapmaktan çekinmeyin. Çünkü ben cevap vermekten çekinmeyeceğim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.