Melisa Çayının Faydaları | Melisa Çiçeği Çayı Etkileri

Melisa Çayının Faydaları | Melisa Çiçeği Çayı Etkileri yazımızda Melisa çayı faydaları. Adet döneminde melisa çayı içilir mi? Fayda mı zarar mı verir?  Bebeklerde melisa çayı faydaları. Melisa çayı yapımı. Melisa çayı boy uzatır mı? Melisa çayı neye iyi gelir? Zayıflatır mı? Melisa çayı nasıl yapılır? Melisa çayını nereden alabiliriz? Gibi soruların cevaplarını  yazımızda bulabilirsiniz.

Melisa çayı nedir?

Orjinal adı Melissa Officinalis olan nane ailesine ait bir bitki. Yüzyıllardır çeşitli yöntemlerle denenmiş olan bu muhteşem bitkinin birçok faydası bulunuyor. Yazımızda yer vereceğimiz faydaların başlıcaları olarak uykuya dalmaya yardımcı olması, hazmı kolaylaştırması, sinirleri yatıştırması, ağrı kesici etkisi olmasını sayabiliriz. Devamı yazımızda.


 

melisa çayı faydaları melisa çiçeği bitkisi
melisa çayı faydaları melisa çiçeği bitkisi

Melisa Çayı Faydaları

 • Melisa çayı zayıflatır. İştahlıysanız melisa çaı içtiğinizde iştahınız kontrol altına alınıp tokluk hissi verdiği için zayıflamanız olasıdır.
 • Zinde ve dinç hisettirir.  Bünyesinde bulunan doğal vitaminler sayesinde vücudun dinç olmasını sağlar.
 • Sinirleri yatıştırır. İçeriğinde bulunan sakinleştirici etkisiyle sinirli olan yapınızdan kurtulabilirsiniz. Akşam çay yerine taze demlenmiş melisa çayı bunu sağlayacaktır.
 • Melisa çayı adaçayı gibi bunamayı ve alzheimer riskini doğal yollar ile yok denebilecek seviyelere düşürür.
 • Zaman zaman oluşan çarpıntıları en aza indirir.
 • Mide yanması ve ağrılarına iyi gelir.
 • Hormonların düzenli çalışmasını sağlar. Adet düzensizliklerini hormonları düzenli çalıştırdığı için doğal olarak düzenler.
 • Kramp ve spazm geçirme riskini azaltır. Kalp spazmı riskini de düşürmüş olur.
 • Öğrenmeyi destekler.

Bebeklere Melisa Çayı Verilir mi?

melisa çayı faydaları bebeklerde kullanım
melisa çayı faydaları bebeklerde kullanım

Bebeklerde ilk 6 ayda hiçbir ek besin verilmemesi ve anne sütüyle beslenmesi tavsiye edilmektedir. 6. aydan sonra doktor kontrolünde ve izniyle bebeklere rahat uyku uyuması ve gaz giderilmesi için belli miktarlarda melisa çayı verilebilir. Yan etkileri olduğunu söylemekte fayda var. Riskten korunmak için bizim tavsiyemiz bitki çaylarını bebeklerinize vermemenizdir. 

Adet Döneminde Melisa Çayı

melisa çayı faydaları özel dönem
melisa çayı faydaları özel dönem

Melisa çayı faydaları saymakla bitmiyor. Adet döneminde kadınların en büyük şikayetlerinden birisi ağrı ve spazmlar oluyor. Melisa otunun spazm ve ağrı giderici etkisi olduğundan çayını demleyip içmek bu şikayetlerin giderilmesini sağlayabilir. Akşam yatmadan 1 fincan melisa çayı içmek hem rahat uyumanızı hemde krampları ve ağrılardan kurtulmanızı sağlar. 

Melisa Çayı Boy Uzatır mı?

melisa çayı faydaları boy uzatır mı
melisa çayı faydaları boy uzatır mı

Melisa çayı faydaları arasında en çok sorulardan birisi olan boy uzatır mı sorusu yer alıyor. Kısa süreli kullanımlarda belirgin bir etki görülmediği gibi uzun süreli kullanımlarda (en az 1 yıl) boy uzamasına katkısı olduğu biliniyor. Erkek çocuklarda en az 2 yıl uygulanması tavsiye edilen melisa çayı 11-22 yaş arası çocuklarda gözle görülür bir uzama sağlıyor. Melisa çayının  Günde 1 kez tüketilmesine dikkat edilmesi gerekiyor.

Melisa Otu Nereden Alınır?

melisa çayı faydaları nereden alınır
melisa çayı faydaları nereden alınır

Melisa çayı hazır paketler halinde marketlerde satılıyor fakat sallama denilen paket çaylar gibi bununda pek fayda sağlamayacağı kanaatindeyiz. Melisa otunu aktarlarda demlenmeye hazır halde kurutulmuş olarak bulabilirsiniz. Kilosu yaklaşık 100-120 ₺ aralığında satılıyor. 

Melisa Çayı Nasıl Yapılır?

Melisa çayının faydaları yazımızda son başlığımız nasıl demlenir. Melisa çayını 3 şekilde hazırlayabilirsiniz.

 1. Kurutulmuş yapraklardan yapmak isterseniz 1 fincan için 1 tatlı kaşığı kurutulmuş melisa yaprağı yeterli. Üzerine kaynattığınız suyu ekleyin ve 6-8 dk ağzı kapalı demleyin.
 2. Taze melisa yaprakları kullanacaksanız 1.5 tatlı kaşığı taze melisa yaprağı yeterli olacaktır. Üzerine kaynattığınız suyu ekleyin ve 6-8 dk demleyerek içebilirsiniz.
 3. Taze melisa yapraklarını soğuk suya bırakıp buzdolabında 24 saat dinlendirip posasını süzdükten sonra tüketebilirsiniz. Bu yöntemle kaynar suda olduğu gibi vitamin kaybı yaşanmadığı için daha sağlıklı duruyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Şimdi Üye Olun Listelerden Haberiniz OlsunÜye Ol
+ +