Şehirde Araba Yerine Bisiklet Kullanmanın 10 Geçerli Sebebi

Şehirde Bisiklet Kullanmak Bir Tutkudur

Şehirde bisiklet kullanmak bir tutkudur
Şehirde bisiklet kullanmak bir tutkudur

Şehirde bisiklet kullanmak denildiğinde bazılarımız için akan sular durur. Heyecan başlar, Rüzgarla dost olmak gelir akla. Kimileri bisiklet kullanmayı bir mutluluk aracı görürken kimileri spor olarak bakmaktadır. Özgürlük olarak görenler varken sadece rüzgarı hissetmek için bisiklet sürmek isteyenlerde vardır. Bisiklet kullanmak tutkudur, tarif edilemez bir mutluluktur.

Yazımızda artık şehirlerde keyiften ziyade zorunluluk haline gelen bisiklet kullanmak için geçerli sebepleri sıraladık.Park yeri aramazsınız

Şehirde Bisiklet kullanmak park yeri
Şehirde Bisiklet kullanmak park yeri

İstanbul gibi büyük şehirlerde arabanızla bir yerden bir yere gitmek artık bir rahatlık değil zulüm olmaya başladı. Gitmek istediğiniz yere vardınız ama arabanızı park edecek yer bulamadınız. Tanıdık geliyor değil mi? Şehirde bisiklet sürmek bu derdi başımızdan savmak için yegane seçenek. Bisiklet kullanımı şehirlerde yaşadığımız keşmekeşten biraz olsun kaçıp özgürlüğün tadını çıkarabilmek için muhteşem bir seçenek olarak görünüyor. En azından kısa mesafelerde kullandığımız bisiklet bizi arabamıza için park yeri aramaktan kurtarır.

Park Ücreti Vermezsiniz

Şehirde bisiklet kullanmak ispark
Şehirde bisiklet kullanmak ispark

Şehirde bisiklet kullanmak yazımızın ikinci başlığında park yeri sorunu var. Gitmek istediğiniz yere ulaştınız ve zorda olsa bir park yeri buldunuz. O da ne hemen birisi yanaştı yanınıza ve park ücreti istedi. Siz ne olduğunun farkına vardığınızda anladınız ki (İstanbul için geçerli) yanınıza yanaşan ispark görevlisi. Sorunun çözümü basit. Tabi ki bisiklet. Canınız nereye isterse oraya park edin. Acaba çekerler mi derdi yok. Ceza yer miyim derdi yok. Park ücreti derdi yok.  Acaba burada aracıma zarar verilir mi derdi yok 🙂 Bisiklet özgürlüktür.

Gereksiz yakıt yakmazsınız

Şehirde bisiklet kullanmak yakıt
Şehirde bisiklet kullanımı yakıt

Şehirde bisiklete binmek araç kullanmaya nazaran çok daha ekonomiktir. Çünkü araç ile kısa mesafe kat ettiğinizde normal yaktığınız yakıttan çok daha fazlasını yakarsınız. Bu da gideceğiniz yere vardığınızda motorunuzun hala ideal sıcaklığa ulaşmadığından dolayı gerçekleşir. Halbuki kısa mesafelerde yani şehir içlerinde bisiklet kullanımı yaptığınızda yakıt harcamayacağınız için fazla yakıt yakma gibi bir derdiniz de olmayacak. Bu da bisiklet kullanmanın avantajlarından bir diğeri olarak karşımıza çıkıyor.

Çevreye gereksiz emisyon gazı salmazsınız

Şehirde bisiklet kullanmak emisyon gazı salınımı
Şehirde bisiklet kullanmak emisyon gazı salınımı

Yaşadığımız dünyaya yeterince zarar veriyoruz. Birde şehirlerde gereksiz araç kullanıp daha fazla zarar vermeye gerek olmadığını düşünüyoruz. Şehirde bisiklet kullanımı ortaya çıkan emisyon gazlarını yok etmek için en önemli seçenekler arasında görünüyor. Bisiklet kullanmak ileride çocuklarımıza bırakabileceğimiz sağlıklı ve mutlu bir dünya anlamına da gelir. Kim istemez ki geleceğimiz sağlıklı ve zararsız bir dünyada yetişip büyümesin. Bu yüzden onlara da bisikletin faydalarını anlatıp kullanmayı teşvik etmekte fayda olduğunu düşünüyoruz.

Rahat uyku uyursunuz

Şehirde bisiklet kullanmak mutlu uyku
Şehirde bisiklet kullanmak mutlu uyku

Bisiklet kullanmak başlı başına bir rehabilite merkezidir. Gün içinde ne kadar bisiklet kullanarak mutluluğunuzu artırırısanız gece o kadar rahat uyursunuz. Çünkü mutlu insanlar daha rahat uyurlar. Düşünsenize işten okuldan eve gelirken lanet trafikle saatlerce uğraştıktan sonra insanda mutluluk kalır mı? Ya toplu taşıma araçlarında insanlarla burun buruna seyahatten sonra? İşe giderken, işten dönerken bisiklet kullanmak bir mutluluk yöntemi olsa gerek.

Zayıflarsınız

Şehirde bisiklet kullanmak kilo vermek
Şehirde bisiklet kullanmak kilo vermek

Bisiklet ile kilo vermek mümkün. Fit bir vücuda erişmek. Bacak kaşlarını güçlendirmek. Alt vücuda şekil vermek. Hem eğlenmek hemde spor yapmanın yolu şehirde bisiklet sürmek ile mümkün. Bir saatte bisikletle yakılan kalori yaklaşık 700-850 olarak hesaplanırken aynı sürede yürüyerek yakılan kalori yaklaşık 300-350 kaloridir. Bu yüzden bisiklet sporu kilo vermede daha fazla fayda sağlar.

Strese girmezsiniz

Şehirde bisiklet kullanmak stress
Şehirde bisiklet kullanmak stress

Bisiklet kullanarak trafiğe girmeyeceğiniz, park yeri aramayacağınız, toplu taşımanın kalabalığından uzak duracağınız ve en önemlisi bunlar hayatınızdan çıktığı için mutlu olacağınızdan dolayı stresiniz azalacak. Bisiklet ile seyahat ettiğinizde her gün geçerken dikkatinizi çekmeyen yerlerin varlığından haberdar olacak ve ilginizi o tarafa yönelteceğiniz için stres yaratan konulardan uzak duracaksınız.  Bisikleti ile yolculuk yaparken rüzgarla dost olup hayatınızdaki olumsuzluklardan en azından seyahat süresince kurtulup stresinizi de atmış olacaksınız. Bisiklet insanın kendiyle baş başa kalabileceği yerlerden birisidir.

Zamandan tasarruf sağlar

Şehirde bisiklet kullanmak zamandan tasarruf
Şehirde bisiklet kullanmak zamandan tasarruf

Şehirde bisiklet kullanmak size zamandan tasarruf ettirir. Trafikte kalma sürenizi kısaltır. Yürüyerek uzun sürede gideceğiniz yere çok daha hızlı ulaşmanızı sağlar. Çevrenizde yürüyerek uzun zamanda gidilecek yerlere çok daha hızlı gitmenizi sağlayacağı için ertelediğiniz gezilerinizi daha rahat yapabilirsiniz.

Kalp Krizi Riskini Yarı Yarıya Düşürür

Bisiklet kullanmanın faydaları kalp krizi riski
Bisiklet kullanmanın faydaları kalp krizi riski

Yapılan araştırmalara göre bisiklet kullanan bireyler kullanmayanlara göre iki kat daha az kalp krizi geçirme riski taşırlar. Bisiklet kullandığınızda kalp rahatsızlıkları, akciğer hastalıkları, yüksek tansiyon gibi hastalıklardan uzak durursunuz. Bu da daha sağlıklı yaşamanızı sağlar.

Ruh Sağlığınıza İyi Gelir

Bisiklet kullanmanın faydaları ruh sağlığına faydası
Bisiklet kullanmanın faydaları ruh sağlığına faydası

Bisiklet sürenlerin mutlu olduğunu söylememize gerek yok sanırım. Dikkatli bakarsanız yüzlerindeki gülümsemenin farkına varacaksınız. Spor yapanların vücudunun salgıladığı hormon olan endorfin bisiklete binenlerde de doğal olarak salgılanacağı için mutluluk kaçınılmaz olacaktır. Düşünsenize boş bir yol rüzgar usul usul yüzünüzü okşuyor, etrafta daha önce dikkat etmediğiniz şeyler. Her gün geçtiğiniz yollarda keşfedilecek bir sürü şey mutluluk kaynağı olacaktır.

Hadi kendinize ve dünyaya bir iyilik yapın ve bisiklet kullanın kullanmayı teşvik edin.

Şehirde Araba Yerine Bisiklet Kullanmanın 10 Geçerli Sebebi” için bir yorum

  • 03/06/2018 tarihinde, saat 21:30
    Permalink

    Bisiklet almanın vakti geldi 🙂

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Şimdi Üye Olun Listelerden Haberiniz OlsunÜye Ol
+ +