Twitter Hesap Güvenliği

Twitter geçtiğimiz günlerde kullanıcılarının hesap güvenliği konusunda kullanıcılarını uyardı.

Twitter’dan kullanıcılarına yollanan uyarı maillerinde herhangi bir veri açığı ortaya çıkmadığı fakat güvenlik amaçlı kullanıcıların şifrelerini değiştirmeleri istendi.

Twitter Kullanıcılarını Hesap Güvenliği için Bu Maille Uyardı

Twitter hesabın için şifre belirlediğinde, şirketteki kimsenin görmemesi için bir maskeleme teknolojisi kullanırız. Geçtiğimiz günlerde, şifreleri maskelenmemiş olarak dahili günlükte saklayan bir hata belirledik. Hatayı düzelttik ve araştırmalarımıza göre herhangi biri tarafından bir ihlal veya kötüye kullanım söz konusu değil.
 
En kötü ihtimali düşünerek, bu şifreyi kullandığın tüm hizmetlerde şifreni değiştirmeni rica ediyoruz. Dilediğin zaman şifre ayarları sayfasına giderek Twitter şifreni değiştirebilirsin.
Hata Hakkında
 
Mevcut şifreyi Twitter sisteminde kayıtlı rastgele rakam ve harf setiyle değiştiren, bcrypt olarak bilinen, karma işlevini kullanarak şifreleri maskeliyoruz. Bu sayede sistemlerimiz şifreni ortaya çıkarmadan hesap kimlik bilgilerini doğrular. Bu bir endüstri standardıdır.
 
Sistemdeki bir hata nedeniyle, karma işlevi tamamlanmadan şifreler dahili günlüğe yazılmış. Bu hatayı biz bulduk, şifreleri kaldırdık ve bu hatanın tekrarlanmaması için bazı planlar uyguluyoruz.
Hesap Güvenliği İpuçları
 
Şifre bilgilerinin Twitter’ın sistemlerinde kaldığını veya biri tarafından kötüye kullanıldığını düşünmemiz için bir neden olmasa da hesabını güvende tutmamıza yardımcı olmak için alabileceğin birkaç önlem var:
 
1.   Twitter’da ve aynı şifreyi kullanmış olabileceğin diğer hizmetlerde şifreni değiştir.
2.   Diğer hizmetlerde yeniden kullanmayacağın güçlü bir şifre belirle.
3.   İki öğeli kimlik doğrulama olarak da bilinen giriş onaylamasını etkinleştir. Bu, hesap güvenliğini arttırmak için alabileceğin en iyi önlem.
4.   Şifre yöneticisi kullanarak her yerde güçlü ve benzersiz bir şifre kullandığından emin ol.
 
Bu durum için çok özür dileriz. Bize güvendiğini biliyoruz ve bunun için müteşekkiriz. Her gün bu güveni kazanmak için çalışıyoruz.
 
Twitter Ekibi
 

Son zamanlarda Facebook başta olmak üzere güvenlik açıkları çoğalmaya başlayan sanal alemde kullanıcıların endişeleri giderek artıyor. Sistemler ne kadar gelişse de daha da karmaşıklaştığı için güvenliğini sağlamak zorlaşıyor. Kullanıcılar ne kadar da sanal alemden vazgeçmeseler de güvenliklerini uygulama geliştiricilerin yönergeleri doğrultusunda düzenlemeliler. Twitter kullanıcılarına yolladığı mailde güvenliğin nasıl sağlanabileceği konusunda tekrar hatırlatmalar yapmış.

Siz Sosyal medya hesaplarınızın güvenliğini sağladınız mı?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.